Apply for an ILDS Dermlink Grant

TDD'nin de üyesi bulunduğu International League of Dermatological Societies (ILDS), Uluslararası Dermatoloji Vakfı aracılığıyla proje bursu veriyor. TDD olarak tek bir başvuru yapabiliyoruz. 2017 için özellikle Tropikal Dermatoloji ve Göçmenlerin Sağlığı konularını desteklemek istiyorlar. Yoğun göçmen almış bir ülke olarak, göçmenlerle ilgili bir projemiz olabilir. Bu projeyi ayrıntılandırıp, hazırlayacak bir ekip için gönüllüleri bekliyoruz,

1 Mayıs 2017 son başvuru tarihi.

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu


Apply for a 2017 ILDS DermLink Grant

ILDS DermLink - A grant programme from the ILDS.

ILDS DermLink is one of the ways that the ILDS is improving dermatological care of patients in underserved areas of the world via the International Foundation for Dermatology. ILDS DermLink supports member societies to undertake initiatives that help patients with skin disease in resource-poor parts of the world.

"Attaining the best possible skin health for all people around the world"

Projects addressing Tropical Dermatology or Migration Health are particularly encouraged in 2017.

We welcome applications from anywhere in the world and encourage collaborations between organisations and / or countries. All applications must be in English using the Application Form, and need to be supported by an ILDS member society in good standing.