Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Görüşmesi

Değerli Meslektaşımız,

01.03.2018 tarihinde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Alper Cihan ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda konuşulan konu başlıkları aşağıda özetlenmiştir.  Meslek alanımıza sahip çıkmak üzere kurumlar arası temaslarımız devam edecektir.

  1. Merdiven altı ile mücadeleyi çok önemsiyoruz.

Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışmak istiyoruz.

Tıbbi işletmelere getirilen işlem kısıtlamaları talep karşılanamadığı için halkı merdiven altına itiyor.

Tıbbi işletmelerde (muayenehane, poliklinik, tıp merkezleri ve özel/kamu hastanelerinde) bu işlemler sorunsuz yapılabilsin ki, halk tıbbi işlemler için salonlara gitmesin istiyoruz.

Bu durum halk sağlığı problemi olması dışında kayıt dışı bir ekonomi de yaratarak vergisiz kazanç ve illegal çalışma biçimlerine yol açıyor. 

Halkı kamu spotları ile beraber bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.

  1. Alternatif tıp yönetmeliğine dayandırılarak verilen mezoterapi sertifikaları nedeniyle davası sürmekle beraber donanımsız bir hekim grubu da piyasaya eklenmekte ve bu doktorların illegal çalışma biçimleri engellenememektedir.

 Bu uygulama sonlandırılmalıdır.

  1. Salonlarda diode lazer dahil IPL dışı tüm işlemler engellemelidir, içlerinde danışman doktor adı altında hekim çalıştırılmasına asla izin verilmemelidir. Bu salonlar İl Sağlık Müdürlükleri ve belediyeler tarafından iş birliği içinde dermatolog bulunan ekiplerle sıklıkla denetlenmelidir.

Estetik işlemler ehil ellerde yapılmazsa önemli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Derneğimizin önceliği halkın sağlığı ve güvenli ellerde verilecek bir sağlık hizmetine ulaşmaktır. 

Bu amaçla Bakanlığımızla iş birliği içinde olmaya hazırız.

Saygılarımızla,

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu