Yurtdışı Eğitim ve Denklik Uygulamaları Hk.

Son yıllarda Yurtdışı Eğitim ve Denklik Uygulamaları kapsamında Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığı alanında başvuruların arttığı gözlemlenmektedir. Bu durumun Türkiye’de uzmanlık eğitimi alan meslektaşlarımızda bir adalet duygusunun kaybına neden olması endişesiyle, TDD Yönetim Kurulu olarak, süreci inceleme ve hak kaybını önleyici girişimlerde bulunma kararı aldık.

Mevcut durumu aydınlatmak amacıyla; Sağlık Bakanlığı’na  “son 5 yıl içerisinde dermatoloji uzmanlık denkliğine başvuran ve kabul edilen başvuru sayıları” hakkında bilgi edinme başvurumuzu gerçekleştirdik. Bununla beraber, SB Tıp ve Uzmanlık Eğitimi Dairesi Başkanlığı’na “Denklik uygulamalarında Türk Dermatoloji Yeterlik Kurulu Sınav Komisyonu tarafından gerçekleştiren bilgi (teorik) ve beceri (pratik) sınavlarında başarılı olma şartının eklenmesi” önerimizi de ilettik.

Türk Dermatoloji Yönetim Kurulu olarak tıp eğitiminin ve hekimlik mesleğinin dünyanın neresinde olursa olsun hiç kolay olmadığını biliyoruz ancak ülkemizde en zorlu eğitim süreçlerinden biri olan Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanlığında her bir aday için liyakatin uygulandığından emin olarak, tüm meslektaşlarımızın işyeri barışı içerisinde mesleklerini icra etmelerini temenni ediyoruz.  Bu uygulamanın eşitlik ve adalet ilkesiyle yürümesi için çaba gösteren tüm öğretim üyelerine minnetlerimizi sunuyoruz.

 

Saygılarımızla,

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu  

Başvuru belgeleri için tıklayınız.

Eklenme tarihi: 08.08.2022