SAĞLIK BAKANLIĞI ZİYARETİ

Değerli Dermatoloji Ailemiz;

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak bugün (30.10.2023) Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ile bir toplantı gerçekleştirdik. Genel hatları ile olumlu bir görüşme oldu. Tek bir departmanla randevumuz olmasına rağmen talebimiz üzerine randevusuz şekilde Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü birimine de yönlendirilerek genel müdür ile de bir görüşme sağlayabildik.  Alanımızla ilgili pek çok konuda aktarımlarda bulunma fırsatı yakaladığımız toplantıdan alabildiğimiz somut geri bildirimleri bilgilerinize sunarız.

1- Asistan sayılarının fazlalığı ile ilgili olarak gelecek dönemler için sunduğumuz çözüm önerimiz olumlu karşılanmış ve açılacak yeni kadroların mezun olan asistan sayısından fazla olmaması, bu hızda bir artışın tekrar yaşanmaması konularında görüş birliğine varıldı.

2- GETAT tarafından talep edilen ve içeriğine botoks, dolgu gibi kozmetik işlemlerin dahil edilmeye çalışıldığı sertifikasyon programının genel müdürlük düzeyinde kabul edilmeyeceği öğrenildi.

3- Önümüzdeki dönemde hekimlere hiçbir şekilde kozmetik işlem sertifikasyonu verilmeyeceği öğrenildi.

4- Güzellik merkezleri ve benzeri yerler için yoğun bir denetleme sürecinin önümüzdeki hafta başlayacağı ve yeni bir denetleme yönetmeliği hazırlandığı öğrenildi.

5- 10 dk da iki MHRS uygulamasının kaldırılması konusu Yönetim Kurulumuz tarafından ısrarla vurgulandı ve konunun ciddiyeti aktarıldı. Bu konunun çözüleceği ifade edildi.

6- SUT puanlarında dermatolojiye negatif ayrımcılık yapıldığı belgelerle sunuldu. İşlem puanlarına dair dernek görüşümüzü tablo halinde iletmemiz istendi. Bu isteme hızlı bir şekilde dönüş yaparak gelişmeleri ayrıca bilgilerinize sunacağız.

 

TDD Yönetim Kurulu

Eklenme tarihi: 31.10.2023